DANIEL ZAREWICZ

ESCHATOLOGIA SZAROŚCI.

Napatrzcie się na szary. Szary skwer, szary garnitur, szare życie szarego człowieka, szary syf. Nachapcie się go. Wytarzajcie się w nim, jak w łajnie. Chłońcie szarość oczami. Zdejmujcie ją z nieba. Zlizujcie z bruków, smogu i chmur. Z szarzyzny dni wynieście tyle marazmu, ile się da. Wciągnijcie tę stonowaną barwę w siebie. Wlejcie ją w swoje głębokie gardła.– wchłońcie wszystkimi szczelinami. Nie pomijacie sfer intymnych. Widzicie ją bowiem po raz ostatni.

Wkrótce Wasz świat zostanie rozbity. Jedyną szarością którą ujrzycie, będzie szarość popiołów spalonego świata. Świata bez kolorów, bez bóstw podnoszących do rangi świętości wszystko co świeckie, bez żywiołów.

Zarewicz nie opowiada Wam świata na nowo. Zarewicz go stwarza. Z radością, której pozazdrościć mu może każde dziecko. Postaw obok Zarewicza dziecko, a okaże się przy nim starcem. Postaw starca, a okaże się szczającym w pieluchy niemowlęciem.

O ile Bóg jest panem Światła, a Szatan Ciemności, o tyle Zarewicz jest bogiem koloru a do tego, to on dzierży pstryczek, bez którego światłość i ciemność to tylko martwe koncepty.  Zarewicz jest najpotężniejszym figlarzem współczesności. Prestidigitatorem, kuglarzem, sztukmistrzem.

Bawmy się razem stworzonym przez Niego światem, bo ten, w którym jesteśmy zanurzeni jest marną emanacją idei przejawianych w tych rozchełstanych kolorystycznie, symbolicznie bezwstydnych kompozycjach.

Pierdolmy szarość. Raz na zawsze!

Agnieszka Szpila

 

Doktor nauk humanistycznych, znawca mitologii greckiej, autor dwóch książek poświęconych starożytnym kultom misteryjnym – porzucił karierę naukową dla sztuki.  Zaczął tworzyć cutouty i odkrył ich potencjał. Jego prace nie są tylko skończonymi i samoistnymi dziełami ale stanowią podstawę i inspirację do tworzenia sztuki użytkowej. W jego cutoutach zawarta jest radość życia – niosą one potężny ładunek żywiołowości. Wibrująca w nich energia, moc i radość podnoszą jakość życia ludzi którzy na nie patrzą. Dodają energii, poprawiają nastrój, emanują siłą życiową – elan vital.

Daniel Zarewicz, PhD, specialises in Greek mythology, Ancient Greek mystery cults and is an author of two books on the subject.  However, he has decided to abandon his scientific career and devote his life to creating art when he became fascinated with colourful, graphic cut-outs and discovered their great potential.His works are not only complete and independent pieces of art but they also can be used in numerous ways in the world of design. Bold, energetic, vibrant, playful – his cut-outs can boost the mood of a viewer, enliven a space, enhance quality of life. A hefty dose of élan vital !

InstagramFacebookEtsyBehancePhotographyGallery ART
@
error: Content is protected !!